Polski | English | 日本語
ZAPOWIEDZI
NOWOŚCI
NASZE TYTUŁY
NASI AUTORZY
MAGAZYN TORII
KIRIN EBOOK SYSTEM
PRÓBKI KSIĄŻEK
SKLEP ON-LINE

Odwiedź także stronę poświęconą tradycyjnym lalkom japońskim:
Lalki japońskie

TYTUŁY

TORII - magazyn totalnie o Japonii
"Torii" to kwartalnik poświęcony Japonii. Jego powstanie było naturalną odpowiedzią na rosnące w Polsce zainteresowanie kulturą tego kraju - zainteresowanie mające wiele źródeł i postaci. Miłośnicy sztuk walki, amatorzy orientu, fani mangi - trudno o bardziej zróżnicowaną grupę, a jednak postanowiliśmy podjąć wyzwanie i stworzyć publikację, w której każdy wielbiciel Kraju Kwitnącej Wiśni znajdzie coś dla siebie.
Więcej informacji o Torii znajdziecie na stronie: www.torii.com.pl
Liczba stron: 82 (w tym 64 kolorowe)
format: A4
okładka: miękka
cena detaliczna: 15,90 zł

47 rōninów
Autor: Algernon Bertram Mitford
Opowieść o honorze i zemście, która wydarzyła się naprawdę.

W 1701 roku młody daimyō, Asano Takumi-no Kami, zaatakował urzędnika szoguna, Kōzuke-no Suke, za co został skazany na śmierć. Wiedząc, że ich pan został sprowokowany przez chciwego i mściwego biurokratę, 47 samurajów – dawnych poddanych daimyō – przygotowuje zemstę. Jednak aby dało się ją przeprowadzić, muszą wpierw wyrzec się wszystkiego, co do tej pory stanowiło dla nich wartość i świętość.

Spisana w 1871 roku przez mieszkającego w Japonii Algernona Mitforda opowieść o zemście 47 rōninów przez lata była uważana za kanoniczną wersję wydarzeń.
Liczba stron: 66
Format: 125x185 mm
Okładka: miękka
Data wydania: styczeń 2019
Cena detaliczna: 18 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: kwiecień 2019
Cena detaliczna: 14 zł
Baśnie japońskie
Autor: Yei T. Ozaki
Niepublikowany dotąd na rynku polskim zbiór najpopularniejszych japońskich baśni i legend, takich jak Momotarō (Brzoskwiniowy Chłopiec), Opowieść o zbieraczu bambusa i księżycowej księżniczce, Kintarō (Złoty chłopiec) czy demon z bramy Rashōmon. Są to opowieści, które zna w Japonii każde dziecko, ale ich lektura okaże się pouczająca także dla dorosłych. Dla osób zainteresowanych kulturą Japonii, w której opowieści te są głęboko zakorzenione, a aluzje do nich znaleźć można w rozmaitych współczesnych mediach, znajomość tego kanonu japońskich podań jest po prostu nieodzowna.
Liczba stron: 266
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: styczeń 2016
Cena detaliczna: 34,90 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: sierpień 2016
Cena detaliczna: 18,00 zł
Baśnie japońskie t. 2
Autor: autor zbiorowy
Drugi tom "Baśni japońskich" ponownie wprowadzi czytelnika w świat duchów, demonów, dzielnych wojowników, szlachetnych dam i niezwykłych zwierząt. Znajdują się w nim takie znane w Japonii opowieści, jak "Śnieżna dama", "Issunboshi" (czyli japoński Tomcio Paluch) czy "Magiczny imbryk" oraz wiele, wiele innych.
Liczba stron: 212
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: kwiecień 2017
Cena detaliczna: 32,90 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: grudzień 2017
Cena detaliczna: 18,00 zł
Baśnie japońskie t. 3
Autor: autor zbiorowy
Bohaterami baśni japońskich bywają zarówno ludzie - mądrzy i głupi, poczciwi i zawistni, biedni i bogaci - jak i zwierzęta, rośliny, demony, a nawet bogowie. To bogaty świat ludowej fantazji, ale też powszechnego poczucia sprawiedliwości, gdzie okrutnika i pyszałka spotyka zasłużona kara, zaś dobre serce zawsze zostaje wynagrodzone. W trzecim tomie "Baśni japońskich" nie zabrakło takich podań, jak "Cudowny wodospad", "Jak powstały góra Fuji i jezioro Biwa" czy "Księżniczka i lisiątko", ale też wielu innych, mniej znanych opowieści.
Liczba stron: 300
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: kwiecień 2018
Cena detaliczna: 36,90 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: maj 2018
Cena detaliczna: 18,00 zł
recenzja naukowa
Bushidō. Ethos samurajów od opowieści wojennych do wojny na Pacyfiku
Autor: Joanna Katarzyna Puchalska
Bushidō bywa nazywane kodeksem honorowym samurajów, co mija się z prawdą. W czasach samurajów nie istniał bowiem żaden pisany kodeks postaw i zachowań tej klasy, jej przedstawiciele zaś odnieśli niejedno spektakularne zwycięstwo za sprawą zdrady i niesubordynacji w szeregach wroga. Ponadto sam termin do powszechnego użytku wszedł dopiero w XX wieku. Co w rzeczywistości nazywany bushidō, to samurajski etos, a właściwie bardziej poprawnie – ethos, kształtowany przez stulecia w eposach wojennych, legendach, a także rozprawach filozoficznych i zaleceniach moralnych członków stanu samurajskiego.
Niniejsza książka śledzi najważniejsze elementy składające się na ethos samurajski, analizuje sprzeczne niekiedy poglądy samych samurajów na własną rolę i pozycję w społeczeństwie, a także ukazuje, w jaki sposób zaistniał on w XX wieku – jako narzędzie wojennej propagandy oraz popularny temat w kulturze masowej.
Liczba stron: 380
Format: B5
Okładka: miękka
Data wydania: wrzesień 2016
Cena detaliczna: 47,00 zł
Patronat: Histmag.org, TORII
Cienie północy
Autor: Katarzyna Clio Gucewicz
Kontynuacja "Księżycowych blizn".

Dziewięcioletni Date Masamune zdążył już poznać mroczne strony bycia dziedzicem daimyō, a jego kalectwo sprawia, że odsuwają się od niego najbliższe osoby... W młodym chłopcu zaczynają rodzić się talenty i ambicje, które w przyszłości doprowadzą go do pozycji jednego z czołowych dowódców okresu jednoczenia Japonii (1568-1603). Tymczasem jednak wygląda na to, że w jego najbliższym otoczeniu kryje się zdrajca, a porwanie chłopca to tylko początek dramatycznych wydarzeń. Czy jego wierny towarzysz i opiekun Kagetsuna zdoła ochronić go przed najgorszym?

Oparta na faktach powieść rozgrywająca się w XVI-wiecznej Japonii.
Liczba stron: 418
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: grudzień 2018
Cena detaliczna: 39,90 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: czerwiec 2019
Cena detaliczna: 17,00 zł
recenzja naukowa
Cool Japan. Autoprezentacja Japonii w popkulturze
Autor: Małgorzata Gotowska, Adrianna Wosińska (red.)
"Cool Japan" to hasło, pod którym kryje się strategia promocji Japonii poza granicami kraju, prezentująca ją przez pryzmat tego, co interesuje młodych - popkulturę, modę i najnowsze technologie. Przeszło dekadę od wystartowania programu badacze na całym świecie próbują prześledzić jego mechanizmy i efekty. Zastanawiano się nad tym również w Polsce, czego owocem jest niniejsza książka, która śledzi, jakie treści na temat Japonii odczytać można w jej rodzimych produktach popkultury - filmie, muzyce czy komiksie.
Liczba stron: 272
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: luty 2017
Cena detaliczna: 34,90 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: maj 2017
Cena detaliczna: 18,00 zł
recenzja naukowa
Człowieczeństwo bez granic. Wymiary kultury w twórczości Akiry Kurosawy
Autor: Marcin Lisiecki, Joanna Zaremba-Penk (red.)
Akira Kurosawa jest jednym z najbardziej znanych i jednocześnie niedocenionych w Polsce reżyserów filmowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jego twórczość jest sprowadzana do opiewania dziejów feudalnej Japonii i walecznych samurajów. Niedoceniane pozostają filmy dotyczące trudnych losów Japończyków po II wojnie światowej, a także podejmujące ważne kwestie egzystencjalne i społeczne. Kurosawa jest także jednym z najbardziej inspirujących twórców nie tylko na płaszczyźnie filmu fabularnego, lecz również komiksów i kina animowanego. Niniejsza książka ma na celu ukazanie tych treści w filmach Kurosawy oraz uzupełnienie ich o stosowne komentarze. Niewątpliwym jej walorem jest także to, że autorzy poszczególnych rozdziałów – reprezentujący różnorodne ośrodki naukowe z Polski, Niemiec i Japonii – proponują nowe spojrzenie na twórczość tego reżysera.
Liczba stron: 190
Format: B5
Okładka: miękka
Data wydania: maj 2015
Cena detaliczna: 39,90 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: kwiecień 2016
Cena detaliczna: 16,00 zł
Ewolucja wizerunku męskiego homoseksualizmu w Japonii - w kulturze, literaturze i tekstach prawnych od okresu Edo do czasów współczesnych
Autor: Sara Wielichowska
Książka w przekrojowy sposób ukazuje zagadnienie męskiego homoseksualizmu w Japonii zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Rozpoczynając od najstarszych wzmianek w japońskiej literaturze na temat związków męsko-męskich oraz klasztornych praktyk nanshoku, autorka prowadzi czytelnika poprzez świat uciech średniowiecznego Edo, problematykę prostytucji, ale i samurajski etos wzajemnej męskiej lojalności, XIX-wieczne potępienie homoseksualizmu pod wpływami zachodnimi, by skończyć na jego współczesnym wizerunku w kulturze popularnej i wyzwaniach wspólnych z resztą świata – dyskryminacji, coming-outu oraz małżeństw.
Liczba stron: 152
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: sierpień 2013
Cena detaliczna: 29,90 zł
recenzja naukowa
Inspirująca i inspirowana. Popkultura japońska
Autor: Adrianna Wosińska (red.)
Autorzy "Inspirującej i inspirowanej..." wskazują na różne dziedziny japońskiej kultury popularnej: filmu, komiksu, animacji, muzyki czy rewii, w których dostrzec można zagraniczne inspiracje. Przedstawiają również przypadki odwrotne, kiedy to japoński produkt kultury masowej posłużył jako kanwa dla interpretacji zachodniej. Analizują, jaki wpływ może mieć ona na sztukę „wysoką”, nawyki konsumenckie, a nawet stosunki międzynarodowe.
Liczba stron: 208
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: grudzień 2011
Cena detaliczna: 32,50 zł
Jadłodajnia o licznych zleceniach
Autor: Kenji Miyazawa
Kenji Miyazawa żył w latach 1896–1933 w Tōhoku, czyli w północnych regionach głównej japońskiej wyspy, Honsiu. Do dziś jest jednym z ulubionych pisarzy i poetów w Japonii; tworzył głównie poezję, ale także opowiadania i nowelki skierowane do młodego czytelnika, które w większości zostały zekranizowane jako anime. Opowiadanie „Jadłodajnia o licznych zleceniach” to tytułowy utwór ze zbioru baśni wydanych przez pisarza w 1924 roku.
Przekład z języka japońskiego - Anna Wołcyrz; publikacja niekomercyjna, dodawana do prenumeraty magazynu Torii.
Liczba stron: 20
Format: A6
Okładka: miękka
Data wydania: sierpień 2017
Cena detaliczna: 0 zł
recenzja naukowa
Japonia na zawsze wyrzeka się wojny - współczesna sytuacja geopolityczna a japońska polityka bezpieczeństwa
Autor: Mikołaj Tersa
„Japonia na zawsze wyrzeka się wojny” – tak brzmi początek słynnego 9 artykułu konstytucji Japonii, gwaranta pokojowej polityki kraju, który po krwawych doświadczeniach II wojny światowej i traumie związanej ze zrzuceniem bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki miał nigdy więcej nie brać udziału w żadnym konflikcie. Czy jednak zapis ten ma rację bytu wobec obecnej niestabilnej sytuacji w regionie? Czy w momencie, gdy niebędące formalnie armią Japońskie Siły Samoobrony należą do jednych z najlepiej wyposażonych sił zbrojnych na świecie, wzbranianie się od nazywania ich wojskiem nie jest jedynie grą pozorów? Mikołaj Tersa w przystępny sposób przedstawia okoliczności stworzenia japońskiej konstytucji i pierwotne założenia antymilitarnej polityki kraju, przybliża ideę i funkcjonowanie Sił Samoobrony, zarysowuje aktualną sytuację geopolityczną i związane z nią szanse oraz zagrożenia, a także analizuje możliwe drogi rozwoju japońskiej strategii bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem relacji z sąsiadami i najważniejszymi partnerami, jak również japońskiego przemysłu, handlu, polityki użytkowania kosmosu oraz nastrojów w kraju.
Liczba stron: 196
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: październik 2014
Cena detaliczna: 27,90 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: styczeń 2019
Cena detaliczna: 17 zł
Japońska księga duchów i demonów. Zbiór historii dawnych i obecnych Konjaku monogatari
Autor: Renata Iwicka (tłum.)
XII-wieczny zbiór Konjaku monogatari shū zawierał pierwotnie ponad tysiąc setsuwa (japońskich opowiadań anegdotycznych) o różnej tematyce. Prezentowana księga to jeden z tomów zbioru, w całości poświęcony duchom, demonom i tajemniczym zdarzeniom. Opowiadania w nim zawarte, przekazywane z pokolenia na pokolenie, miały na celu przestraszyć, rozśmieszyć, może zastanowić, ale przede wszystkim zapewnić rozrywkę. Czytelnik może dowiedzieć się z nich, dlaczego lepiej nie zapuszczać się w odludne okolice, nie zatrzymywać się w nieznanych budynkach i dlaczego należy uważać na miejsca niezbyt popularne, takie jak urzędy. Historie pozwalają spojrzeć na Japonię z czasów, gdy na ulicach stolicy spotkać można było najprawdziwszego demona, a piękna nieznajoma mogła okazać się w rzeczywistości… lisem.
Liczba stron: 176
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: maj 2013
Cena detaliczna: 29,90 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: listopad 2016
Cena detaliczna: 17,00 zł
recenzja naukowa
Japoński cyberpunk. Od awangardowych transgresji do kina popularnego
Autor: Agnieszka Kiejziewicz
Cyberpunk jako podgatunek fantastyki naukowej wykształcił się na Zachodzie w latach 80. XX wieku. Choć miał on znaczny wpływ na pojawienie się analogicznego nurtu w Japonii, ze względu na liczne bariery kulturowe i językowe nie jest jego jedynym źródłem. Japoński cyberpunk, czerpiąc tyleż samo z zachodnich dzieł literackich i filmowych, co z rodzimego folkloru, powieści i komiksów czy chociażby z teatru awangardowego i estetyki ero guro nansensu, wytworzył w efekcie nową jakość, całkowicie odmienną od swojego zachodniego odpowiednika. Różnice są tu zauważalne zarówno w treści, powracających motywach, jak i w formie, jako że znaczna część wybitnych dzieł japońskiego cyberpunku to animacje, które z kolei zainspirowały zachodnich twórców postcyberpunku.
Niniejsza publikacja przedstawia historię japońskiego cyberpunka, wskazując możliwe źródła inspiracji jego twórców, sylwetki najważniejszych reżyserów wraz z ich flagowymi dziełami oraz kierunki rozwoju gatunku na Zachodzie i w Japonii.
Liczba stron: 248
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: luty 2018
Cena detaliczna: 34,90 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: listopad 2018
Cena detaliczna: 18 zł
Japoński soft power. Wpływy Japonii na kulturę zachodnią
Autor: Adrianna Wosińska (red.)
Książka przedstawia rozmaite zagadnienia obrazujące oddziaływania Japonii na Zachód w różnych sferach życia - od polityki i gospodarki, poprzez literaturę i sztukę, na popkulturze skończywszy. Nie skupiają się przy tym tylko na zaprezentowaniu faktów czy zjawisk, ale zadają sobie również pytanie, w jaki sposób świadome bądź nieuświadomione działania Japonii wpływają na jej postrzeganie na arenie międzynarodowej.
Liczba stron: 230
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: sierpień 2010
Cena detaliczna: 32,50 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: październik 2015
Cena detaliczna: 19,90 zł
Japoński w grach i zabawach - cz. I: Hiragana i katakana
Autor: Marta Szyler
To nie jest kolejny podręcznik do nauki japońskiego! To zestaw gier i zabaw (memo, krzyżówki, gry planszowe, bingo itd.) do wykorzystania przez nauczyciela w czasie lekcji lub do samodzielnej nauki poprzez rozrywkę.
Książka zawiera:
• wprowadzenie do pisma japońskiego i sylabariuszy;
• szablony do pisania z sympatycznymi ilustracjami i ciekawostkami kulturowymi;
• arkusze ćwiczeń do wycinania;
• gry: sudoku, memo, bingo, krzyżówki, wykreślanki;
• dwie gry planszowe: „Bystre oko” i „Wyścig z kaną”;
• testy;
• odpowiedzi do zadań;
• wskazówki dla nauczyciela;
• instrukcje pisania po japońsku na komputerze.
Część I obejmuje sylabariusze hiragana i katakana.
To niezastąpiona pomoc przy nauce i nauczaniu języka japońskiego!
Liczba stron: 96
Format: A4
Okładka: miękka
Data wydania: październik 2014
Cena detaliczna: 35,00 zł
Jestem Kazu. Japończyk w Polsce
Autor: Kazutaka Sasaki
Jest rok 2011. Kazu jest 19-letnim Japończykiem. Decyzję o przyjeździe do Polski podejmuje spontanicznie – ot, zobaczył ją na mapie. Przed przyjazdem swoją wiedzę na temat naszego kraju czerpie głównie z filmików w internecie, więc na miejscu czeka go masa niespodzianek, począwszy od języka (i to nie tylko polskiego!), poprzez korzystanie ze sklepów, na kuchni skończywszy.

Cztery lata później przyjeżdża znów, tym razem lepiej przygotowany – zna już język, ma kilku przyjaciół i porządną bazę noclegową. Ale czy to wystarczy, by uniknąć szoku kulturowego?

Przezabawna opowieść, z której każdy dowie się ciekawych rzeczy o Japończykach, ale i o Polakach, a nade wszystko – uśmieje się do łez!
Liczba stron: 238
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: listopad 2017
Cena detaliczna: 34,90 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: styczeń 2018
Cena detaliczna: 18,00 zł
Kochankowie dawnej Japonii
Autor: Yei T. Ozaki
Jest to kolejny w serii zbiór przybliżający Czytelnikowi japońskie legendy i opowieści z dawnych czasów. Tym razem motywem przewodnim są tytułowi kochankowie – małżonkowie, narzeczeni, wzdychający do siebie zakochani, ale i zazdrośni adoratorzy czy uwodzicielskie istoty nadprzyrodzone. Codzienność przeplata się tu ze zjawiskami nie z tej ziemi, wiodąc bohaterów czasem do szczęśliwego, lecz czasem też tragicznego finału.
Liczba stron: 226
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: luty 2014
Cena detaliczna: 32,00 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: lipiec 2018
Cena detaliczna: 18,00 zł
Komiks japoński w Polsce. Historia i kontrowersje
Autor: Ewa Witkowska
Książka Ewy Witkowskiej podejmuje próbę scharakteryzowania około 15-letniej obecności komiksu japońskiego w Polsce. Ujmuje jednak temat w sposób znacznie szerszy, niż jedynie w postaci kalendarium przedstawiającego najważniejsze wydarzenia na rynku. Opierając się na licznych źródłach, autorka przedstawia wpierw okoliczności, w jakich komiks japoński zaistniał poza granicami swojej ojczyzny – w Stanach Zjednoczonych, we Francji, Włoszech czy w Niemczech i przyjęcie, z jakim spotkał się w poszczególnych krajach. Następnie prezentuje grunt polski przed nastaniem ery mangi – stosunek Polaków do komiksu w ogóle, stan wiedzy na temat japońskiej sztuki sekwencyjnej czy sporadyczne okazje, przy których przeciętny Polak mógł się z nią pośrednio zetknąć w sposób nieświadomy – by następnie przedstawić proces popularyzacji komiksu japońskiego w Polsce. Osobny rozdział stanowią kontrowersje, jakie wzbudzał on na rodzimym rynku, zestawiając je z analogicznymi sytuacjami na Zachodzie oraz literaturą fachową na ten temat.
„Komiks japoński w Polsce. Historia i kontrowersje” to najobszerniejsze i najbardziej aktualne źródło wiedzy na temat rynku mangi w Polsce, jej recepcji dawniej i dziś oraz bogaty zestaw literatury, którą zainteresowani tematem mogą dalej zgłębiać we własnym zakresie.
Liczba stron: 208
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: październik 2012
Cena detaliczna: 34,50 zł
Księżycowe blizny
Autor: Katarzyna Clio Gucewicz
Date Masamune był jednym z najbardziej charyzmatycznych dowódców okresu jednoczenia Japonii (1568–1603)…

… ale w roku 1571 ma pięć lat i jest całkiem zwyczajnym chłopcem – jeśli nie liczyć faktu, że jest synem daimyō w prowincji Mutsu. Tymczasem nad jego głową powoli gromadzą się czarne chmury, tym bardziej, że w kraju, od lat pogrążonym w wojnie, rozpoczął się proces ustalania nowego układu sił, wyłaniania zwycięzców i przegranych, a na dodatek w okolicy wybucha zaraza. Aby przetrwać trudne chwile, mały Bontenmaru – bo tak brzmiało dziecięce imię Masamune – będzie potrzebował wiernego i lojalnego towarzysza i opiekuna. Czy piętnastoletni Kagetsuna podoła tej odpowiedzialności?

Księżycowe blizny to nie tylko fabularyzowana biografia młodego Masamune; to także dopracowany w najmniejszych szczegółach obraz Japonii z czasów, gdy kraj był podzielony na wiele zwalczających się nawzajem księstw, władza szogunatu Ashikaga dogorywała, a w umysłach ludzi choroby były dziełem demonów.
Liczba stron: 384
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: czerwiec 2017
Cena detaliczna: 39,90 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: maj 2019
Cena detaliczna: 19,90 zł
Lalki japońskie. Dawniej i dziś
Autor: Adrianna Wosińska
Przedstawienia ludzkie towarzyszą Japończykom od najdawniejszych czasów; najstarsze humanoidalne figurki znalezione na archipelagu powstały 7500 lat p.n.e. To, co dziś określamy słowem ningyō, tłumaczonym jako „lalka”, w dawnych czasach służyło rozmaitym celom, a jedynie z rzadka do zabawy. Ningyō stanowiły talizmany i obiekty o charakterze rytualnym, dekoracje, formę pamiątki czy stosownego podarunku, a nawet fetysz. Niniejszy album stanowi wprowadzenie do obszernego tematu japońskich lalek, śledzi historię i rozmaite funkcje, ale przedstawia również typy bardziej współczesne.
Liczba stron: 112
Format: album
Okładka: miękka
Data wydania: kwiecień 2016
Cena detaliczna: 54,90 zł
Malarz smoków
Autor: Mary McNeil Fenollosa
W XIX-wiecznym Edo, świeżo przemianowanym na Tokio, mieszka sędziwy mistrz malarstwa tuszowego – Kano Indara, ostatni z rodu prominentnych artystów minionej epoki. Jego głównym zmartwieniem jest brak dziedzica i godnego spadkobiercy jego szkoły, lecz oto spotyka Tatsu, młodego geniusza pędzla. Jego niezwykły talent sprawia, iż stary Kano ignoruje osobliwą opowieść młodzieńca o tym, jakoby tysiąc lat temu zaręczył się z… córką smoka. Piękna historia o miłości, sztuce i Japonii pierwszych lat okresu Meiji (1868-1912), spisane przez Mary McNeil Fenollosę, żonę jednego z najwybitniejszych pionierskich badaczy kultury japońskiej, została w 1919 roku przeniesiona na ekran przez studio Sessue Hayakawy, bożyszcza amerykańskiego kina niemego.
Liczba stron: 162
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: marzec 2015
Cena detaliczna: 25,00 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: październik 2015
Cena detaliczna: 18,00 zł
Mity Ajnów
Autor: Basil Hall Chamberlain
Ajnowie. Ostatnia pozostałość po kulturze przedjapońskiej, żywy ślad pradawnej historii Japonii. Przez wieki spychani przez Japończyków na północ, dyskryminowani i naturalizowani, do dzisiejszych czasów przetrwali jedynie na Hokkaido. Ci, którzy kultywują resztki ludowych tradycji, robią to głównie na użytek turystów, co uzależnia zachowanie tej niezwykle ciekawej kultury od bardzo niestałych gustów Zachodu. Jednak to głównie badaczom zachodnim nacja ta, która nie zdążyła wykształcić pisma, zawdzięcza spisanie i przetłumaczenie ludowych podań, mitów oraz eposów, z których wyłania się obraz ludu prostego, lecz niepozbawionego wyobraźni; bardzo związanego z naturą, ale posiadającego ugruntowane poglądy na temat miejsca człowieka na ziemi. Ich lektura przenosi Czytelnika w przeszłość, do czasów, gdy archipelag japoński zamieszkiwali bogowie i demony, gdy zwierzęta potrafiły mówić, a ludzie parali się czarami.
Liczba stron: 144
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: luty 2010
Cena detaliczna: 24,05 zł
Patronat: TORII
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: kwiecień 2015
Cena detaliczna: 14,90 zł
Patronat: TORII
recenzja naukowa
Oblicza kawaii
Autor: Klaudia Adamowicz, Kamila Sosnowska
Kawaii (urokliwość, słodycz) jest jedną z kategorii estetycznych najczęściej przytaczanych w kontekście współczesnej kultury japońskiej. Czy jednak rzeczywiście jest to pojęcie nowe, stanowiące wyraz buntu lub dekadencji najmłodszych pokoleń? Jakie jest jego miejsce w życiu codziennym Japończyków, jaką rolę spełnia w relacjach międzyludzkich i w jaki sposób pojawia się w przestrzeni sztuki? Te wszystkie zagadnienia są tematem niniejszej książki.
Liczba stron: 200
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: wrzesień 2018
Cena detaliczna: 34,90 zł
Patronat: Honbon, TORII
Obrazy kobiet na fotografiach współczesnych artystek japońskich
Autor: Joanna Bojda
Jaka jest japońska kobieta? Ile ma w sobie z gejszy, z którą utożsamiana jest na Zachodzie, a ile z ryōsai kenbo, rodzimego ideału "dobrej żony i mądrej matki"? Czy pod mundurkiem pracownicy biurowej lub szkolnej uczennicy kryje się ułożona konformistka, czy raczej wyuzdana lolita lub spalona solarium kogaru? Na ile, mimo uniformizacji szkół i miejsc pracy, Japonki zachowują indywidualizm i jak postrzegają swoją rolę w ściśle skodyfikowanym społeczeństwie? Nikt na te pytania nie odpowiada lepiej, niż same Japonki, artystki, które poprzez swoje fotografie starają się ukazać dusze portretowanych kobiet. Prace Mariko Mori, Miwy Yanagi, Kimiko Yoshidy, Maki Miyashity, Tomoko Sawady oraz Ryoko Suzuki różnią się tematyką, techniką wykonania i podejściem do osoby modelki, lecz łączy je naczelny motyw miejsca, jakie społeczeństwo japońskie wyznacza kobietom oraz miejsca, w którym same chciałyby siebie widzieć.
Liczba stron: 172
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: grudzień 2014
Cena detaliczna: 24,90 zł
Patronat: Nasza Japonia, TORII
Odkrywając Japonię
Autor: Adrianna Wosińska (red.)
Świat po raz pierwszy usłyszał o Japonii w XIII wieku, ale pierwsi Europejczycy postawili swoje stopy na jej terytorium dopiero 250 lat później. Odkrywanie Japonii nie skończyło się jednak wraz z epoką wielkich podróżników, ani nawet z falą cudzoziemców, która zalała jej brzegi po otwarciu granic w połowie XIX wieku. Każda wyprawa do Japonii, nawet ta najkrótsza, to jej małe odkrycie dla odwiedzającego, to konfrontacja z wyhodowanym na książkach i filmach wyobrażeniem, to wyzwanie stawienia czoła większym i mniejszym przeciwnościom. O polskiej turystyce do Japonii, odmiennym podejściu do muzeów czy pamiątek, a także mało znanych atrakcjach opowie czytelnikowi dziewięciu autorów, a lekturę urozmaicą liczne ilustracje i zestawienia danych.
Liczba stron: 260
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: lipiec 2014
Cena detaliczna: 39,90 zł
recenzja naukowa
Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej
Autor: Joanna Zakrzewska
Kaligrafia japońska jest niezwykle fascynującą sztuką, łączącą w sobie piękno języka z pięknem jego zapisu. Jest czymś więcej, niż tylko starannym pisaniem; uznawana jest za jedną z najwyższych form ekspresji artystycznej. Jednocześnie stanowi drogę życia, dojrzewającą przez lata ćwiczeń.
Niniejsza książka jest pierwszą na polskim rynku kompleksową publikacją naukową zgłębiającą jej wartości estetyczne w kontekście historycznym, kulturowym, technicznym oraz artystycznym. Przedstawia rozwój pisma i języka w Japonii, cechy estetyki japońskiej i główne kategorie estetyczne. W kontekście artystycznym sztuki kaligraficznej omówione zostały tu takie zagadnienia, jak środki wyrazu, obrazowość, związki z malarstwem oraz problematyka kompozycji. Książkę wieńczy próba analizy sposobów reagowania na kaligrafię japońską odbiorców zachodnich, dla których obcy jest złożony kontekst kultury Wschodu.
Liczba stron: 488
Format: B5
Okładka: miękka
Data wydania: grudzień 2016
Cena detaliczna: 54,90 zł
Spojrzenia. Japonia według Zachodu, Zachód według Japonii
Autor: Adrianna Wosińska (red.)
Książka przedstawia rozmaite przykłady, jak w kolejnych stuleciach postrzegały się wzajemnie Japonia z Zachodem. Są to zarówno przykłady historyczne, jak i bardzo współczesne; sięgają do literatury, sztuki, filmu i filozofii dialogu. Różnorodność odczuć i interpretacji sprawia, że trudno mówić o jednolitym, spójnym wizerunku Europy i Ameryki w oczach Japończyków czy Japonii w oczach mieszkańców Zachodu. Świadczy jednak o tym, że owa fascynacja, mająca swoje początki w historii sprzed wielu stuleci, wciąż trwa i nie przestaje kształtować umysłów po obu stronach kuli ziemskiej.
Liczba stron: 274
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: październik 2013
Cena detaliczna: 34,90 zł
recenzja naukowa
Studio Ghibli. Miejsce filmu animowanego w japońskiej kulturze
Autor: Marcin Lisiecki, Joanna Zaremba-Penk (red.)
Osiemnastu autorów "Studia Ghibli..." ukazuje fenomen, jakim jest japoński film animowany, posługując się przykładem twórczości Studia Ghibli. Analizują oni kolejno produkcje studia, zwracając uwagę na zawarte w nich motywy, przesłanie, koncepcję, inspiracje oraz filozofię. Podkreślają szerokie spektrum tematyczne filmów oraz kunszt związany z samą techniką animacji. To niezwykle cenne źródło wiedzy dla badaczy współczesnej kultury popularnej, filmoznawców, ale również i dla wielbicieli japońskiej animacji.
Liczba stron: 368
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: czerwiec 2012
Cena detaliczna: 49,90 zł
recenzja naukowa
Utagawa Kuniyoshi i portret japońskiego wojownika
Autor: Olga Mądrowska, Olga Yoshida-Mądrowska
Książka Olgi Mądrowskiej to pierwsza polska monografia na temat drzeworytnika Utagawy Kuniyoshiego i gatunku portretu wojownika (musha-e), a zarazem jedna z nielicznych publikacji na temat samego japońskiego drzeworytu. Oprócz przedstawienia sylwetki artysty i jego stylu, omawia również sam gatunek drzeworytu historycznego, jego źródła, uwarunkowania oraz najpopularniejsze podejmowane tematy. Jest nie tylko wartościowym źródłem dla badaczy historii, kultury i sztuki Japonii; autorka zwraca uwagę na wpływ Kuniyoshiego na współczesną popkulturę.
Liczba stron: 128
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: październik 2011
Cena detaliczna: 27,00 zł
recenzja naukowa
Uwikłane w kulturę. O twórczości współczesnych artystek japońskich i chińskich
Autor: Magdalena Furmanik-Kowalska
Książka ilustruje, w jaki sposób współczesne japońskie i chińskie artystki wykorzystują charakterystyczne dla swoich krajów symbole oraz elementy tradycji kulturowej, a także jak przeciwstawiają się uznanym przez ich rodzime społeczeństwa wzorcom kobiecości. Autorka prezentuje twórczość kilkunastu artystek, zarówno tych powszechnie rozpoznawanych, jak Yoko Ono, Yayoi Kusama i Lin Tianmiao, jak i tych dotąd nieobecnych w polskiej literaturze przedmiotu. Przedstawia historię Japonek jako prekursorek w zakresie wykorzystania nowych mediów w sztuce, symbolikę kimona w realizacjach współczesnych artystek z Japonii, a także opisuje fenomen estetyki kawaii. Podejmuje również rozważania na temat obecności performansu kulturowego w fotografii japońskiej i chińskiej. Opowiada następnie, w jaki sposób Chinki w swoich realizacjach artystycznych nawiązują do tkactwa, szycia i hafciarstwa, czyli kobiecego rzemiosła, oraz dlaczego sięgnęły po kobiecy akt jako środek wypowiedzi.
Liczba stron: 286
Format: B5
Okładka: miękka
Data wydania: sierpień 2015
Cena detaliczna: 38,00 zł
recenzja naukowa
W cieniu Wielkiej fali. Eseje o japońskim druku i drzeworycie
Autor: Olga Yoshida-Mądrowska
Na Zachodzie drzeworyt japoński analizowany jest głównie przez pryzmat gatunków poświęconych scenom rodzajowym lub portretom. Tymczasem medium to obejmowało znacznie szerszą, mniej znaną tematykę i służyło rozmaitym celom. Niniejszy zbiór ośmiu esejów przybliży Czytelnikowi takie zagadnienia, jak wpływ zachodniej sztuki na drzeworyt japoński, jego rola w propagandzie, odbitki erotyczne dla armii na froncie czy związek pomiędzy sposobem przedstawiania żołnierza u progu XX wieku a klasycznym ujęciem samuraja. Jeden rozdział poświęcony jest książkom, które także miały swój niebagatelny udział w rynku wydawniczym okresu Edo.
Liczba stron: 230
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: marzec 2019
Cena detaliczna: 42,90 zł
recenzja naukowa
Wizerunek mężczyzny w visual kei
Autor: Klaudia Adamowicz
Visual kei jest o tyle ciekawym zjawiskiem, że choć jest to termin ściśle związany z japońskim rockiem, nie jest gatunkiem ani podgatunkiem muzycznym, lecz kategorią estetyczną. Muzycy należący do tego nurtu ubierają się barwnie i ekstrawagancko, noszą silny makijaż i często cechuje ich androgynia. Autorka podejmuje się zbadania tego fenomenu, poszukując źródeł definiowania pojęcia męskości w japońskiej kulturze, sposobów jej kreowania oraz inspiracji zachodnimi kanonami estetycznymi, w szczególności gotykiem i barokiem.
Liczba stron: 340
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: październik 2015
Cena detaliczna: 38,00 zł
Patronat: JaME Polska, Otaku, TORII
Wojownicy dawnej Japonii i inne opowiadania
Autor: Yei T. Ozaki
To pierwszy na polskim rynku zbiór legend dotyczących najsłynniejszych japońskich wojowników – łuczników Tametomo i Yorimasy, generałów Raikō i Yoshitsune, wiernego i walecznego mnicha Benkeia, ale także i mniej znanych podań sławiących odwagę wojowników, mądrość i elokwencję arystokratów oraz oddanie i cnotę kobiet z obu tych warstw społecznych. Ich bohaterowie staczają walki zarówno z wrogimi klanami, jak i różnej maści demonami. Pamięć o tych postaciach przetrwała do dziś nie tylko w postaci przytoczonych opowiadań, lecz także w tradycjach, które mają zapewnić pokoleniom Japończyków przymioty dawnych bohaterów.
Liczba stron: 112
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: czerwiec 2011
Cena detaliczna: 25,00 zł
Liczba stron: 192
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: kwiecień 2013
Cena detaliczna: 29,90 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: wrzesień 2016
Cena detaliczna: 17,00 zł
Wprowadzenie do Japońskiego Języka Migowego
Autor: Agnieszka Gorońska
"Młody badacz Japońskiego Języka Migowego napotyka nader często na zdziwienie ze strony innych ludzi, że język migowy nie jest jeden i wspólny dla wszystkich głuchoniemych na całym świecie. Nawet lingwistów czasem zaskakuje informacja, że w większości krajów współistnieje kilka systemów migowych lub miganych."
Pionierska publikacja Agnieszki Gorońskiej wprowadza czytelnika w kompletnie nieznaną w Polsce problematykę osób niepełnosprawnych w Japonii, a konkretnie osób głuchoniemych. Opisuje społeczność Głuchych w Japonii, historię prac nad japońskimi językami migowymi na tle analogicznych zabiegów na Zachodzie, porównuje je z językiem mówionym. Książka zawiera także ilustrowany mini-słowniczek Japońskiego Języka Migowego: kanę, liczebniki i podstawowe zwroty.
Liczba stron: 80
Format: B5
Okładka: miękka
Data wydania: kwiecień 2012
Cena detaliczna: 26,90 zł
Yotsuya Kaidan. Opowieść o duchu z Yotsui
Autor: James S. de Benneville
Najbardziej znana, klasyczna japońska opowieść grozy, oparta na XVIII-wiecznej legendzie o duchu kobiety, która mści się na swoich dawnych oprawcach. Historia ta odcisnęła niezaprzeczalne piętno na japońskiej kulturze, służąc jako źródło inspiracji dla sztuk teatru kabuki, drzeworytów (w tym również Katsushiki Hokusaia), a bardziej współcześnie – serii filmów „Ring”.
Liczba stron: 230
Format: A5
Okładka: miękka
Data wydania: grudzień 2009
Cena detaliczna: 31,40 zł
Liczba stron: 248
Format: B5
Okładka: miękka
Data wydania: luty 2014
Cena detaliczna: 35 zł
EBOOK
Format: PDF, EPUB, MOBI
Data wydania: styczeń 2017
Cena detaliczna: 17,00 zł
Copyright © KIRIN 2019 | Design: nyo.pl